Soda bikarbona i alkoholno sirće nezamjenjivi su u domaćinstvu, a posebno kada je riječ o čišćenju.
U kombinaciji, ali i samostalno prave čuda.
Nedavno se na najvećem ženskom forumu Ana.rs pojavila tema koja obrađuje upravo čišćenje kuće uz domaća sredstva i najčešće su domaćice preporučivale pomenute sastojke.
Jedan savjet na forumu otkriva kako da dobro očistite bubanj veš mašine i riješite se nataloženog kamenca u istom.
Naime, jedna članica foruma otkrila je da je sirće “zakon” za čistu veš mašinu koja će ponovo raditi kao da je tek kupljena.
Ona savjetuje da sipate sirće direktno u bubanj, ostavite da “prenoći”, a da potom ujutru uključite praznu mašinu na 90 stepeni, te tvrdi da će to ukloniti svu nečistoću iz iste.
“Uradila sam to sinoć, a jutros je uključila. Ne možeš da zamisliš šta je sve izbacila iz sebe. Izbacila je pola kilograma kamenca koji uopšte nije bio bijele boje. Morat ću da ponovim to sve dok ne bude izlazila čista voda jer je ono izvor zaraze”, tvrdi ova dama.
Da je ovaj recept zaista djelotvoran, potvrdilo je nekoliko članica i podijelilo svoja iskustva sa ovim receptom.
“Stavila sodu bikarbonu preko noći, nije izašlo ništa sem žute boje, ali nije zgoreg ovo povremeno raditi”, napisala je jedna od članica, a druga je jednostavno potvrdila efikasnost: “Ja sam probala i mašina mi je očišćena”.
Inače, u ovu temu uključila se još jedan član foruma koji je predložio da umjesto sirćeta, iskoristite sodu bikarbonu, koja daje gotovo iste rezultate.
U PRAŠAK ZA VEŠ STAVILA JE KAŠIKU OVOG ZAČINA
Boje vaše omiljene majice može ostati jednako intezivna kao i onog dana kada ste je kupili.
Sve što vam je potrebno jeste začin koji imate u kuhinji.
Dovoljno je samo jedna kašičica crnog bibera i možete da zaboravite na skupe praškove za veš koji garantuju da vam omiljeni komad odjeće nikada neće izblijediti.
Ovo je postupak.
Pomiješajte biber sa praškom za veš, sipajte u odgovarajuću pregradu u mašini i uključite da se pere.
Crni biber otapa ostatke sapuna na vašoj odjeći, koji su najveći krivci što sa prljavštinom u otpadnim vodama završe i pigmenti boje sa vaše odjeće.
Važno je da znate i da ukoliko dodajete biber u veš mašinu za veš čiju boju nastojite da sačuvate, morate veš da perete u hladnoj vodi.
Takođe, ukoliko imate pregršt majica različitih boja koje morate da operete, umjesto skupog praška uzmite samo malo bibera i efekat će biti isti.
Shannon Lush iz Australije je ekspert u kućnim poslovima i sve domaćice jedva čekaju njene savjete.
Sada je u razgovoru sa Newscorp rekla kako je kod žena popularno vjerovanje da više detrdženta znači čistiju odjeću.
No, to uopšte nije tačno.
Dodala je da ljudi često zbog “previše opranih” peškira dobijaju osip i iritaciju na koži. Razlog je jednostavan. Višak sapuna se zalijepi za tkaninu i sušenjem se zagrijeva.
Zato peškiri iz sušilice izlaze onako meki i lijepi, ali već dan poslije poprimaju svoj klasičan, grub oblik.
Lush savjetuje da se prilikom upotrebe deterdženta vodite devizom – manje je više.
U mašinu za veš s prednje strane dovoljno je da stavite tek osminu preporučene količine praška ili tečnosti. One koje se pune odozgo zahtijevaju četvrtinu iste količine.
Ako vas zanima kako da skratite vrijeme sušenja veša, poslušajte njen savjet o stavljanju suhog peškira u mašinu.
Ona tvrdi da će se tako mokra odjeća osušiti tri puta brže. Mnogi su ljubitelji omekšivača jer daju stvarima ljepši miris.
Ipak, ona u to ne veruje jer kaže kako jednostavno ne djeluje.
“Osnova omekšivača je ulje koje se lijepi za odeću u pranju. Radije stavite sirće umjesto omekšivača. Vjerujte mi da neće biti nikakvog mirisa na kraju”, poručila je.