I po značenju i po blagodetima paradajz ne znači ništa drugo do raj (na engleskom paradise).
Na njemačkom je rajska jabuka (Paradiesapfel). Zbog značenja ove riječi neki teoretičari tvrde čak da smo u zabludi u vezi s Adamom, Evom i jabukom. Jer, jabuka je, ustvari, rajska jabuka – paradajz.
Paradajz su prvi počeli gajiti Asteci i Inke prije 1.500 godina. Španski osvajači su prilikom povratka iz Centralne Amerike i Meksika ponijeli paradajz sa sobom u Evropu, gde ga prvi put u literaturi spominje Pietro Andrea Mattioli, italijanski botaničar, 1544. godine. Danas se uzgaja u svim zemljama i na svim geografskim širinama, a svjetska proizvodnja prelazi 70 miliona tona godišnje. Postoji više od 600 sorti tog zdravog, crvenog povrća i može se iskoristiti na desetine načina. Donosimo samo neke.
Sušeni paradajz
Sastojci: 2,5 kg svježeg paradajza, so, začini (npr. lovorov list, bosiljak, timijan), po želji – chilli papričice, 3-4 glavice bijelog luka i maslinovo ulje.
Priprema: Paradajz operite, posušite kuhinjskom krpom i po dužini prepolovite. Stavite ih na lim od rerne obložen papirom za pečenje, posolite i pecite na 100 C s lagano otvorenim vratima 6-8h ( ili ih posušite prirodno, nekoliko dana na otvorenom i jakom suncu). Tokom pečenja/sušenja paradajz okrećite svakih 30 minuta. Suhe po želji pospite začinskim biljem. Kada ih budete redali u teglu, između redova stavite listiće bijelog luka, po želji čili papričicu i lovorov list. Ulijte maslinovo ulje do vrha i dobro zatvorite teglu. Rok trajanja ovako pripremljenog paradajza je približno četiri sedmice. Koristite ih uz slana peciva, pite, pizze, fritaje ili foccacije.
Supa od paradajza
Sastojci: malo vegete, maslinovo ulje, malo soli, vrhnje za kuhanje, 500 g pasiranog paradajza, 3 kašike brašna
Priprema: Brašno popržite na ulju nakon čega dodajete paradajz i to brzo kako se ne bi stvorile grudice. Pritom dodajete soli, vegete, a kad supa prokuha, dodajete vrhnje za kuhanje.
Paradajz sos
Sastojci za 2 l sosa: 2 glavice luka, 3 mrkve, 3-4 grančice timijana, 3-4 grančice ruzmarina, 1 bijeli luk, 2,5 l oguljenog paradajza u konzervi, 1 dl maslinovog ulja, so i biber
Priprema: Luk i mrkvu isjeckate na krupne komade i dinstate na ulju zajedno s timijanom i ruzmarinom. Pred kraj dinstanja dodajte i bijeli luk (čitava čehna) i dinstajte još nekoliko minuta. Posolite i pobiberite.
Dodajte paradajz i ostavite na blagoj vatri da sos lagano krčka otprilike jedan sat. Kada je sos gotov, probajte ga i ako je potrebno, začinite još sa solju i biberom.
Ovaj sos od paradajza je osnova za većinu jela gdje su sočnost i okus paradajza baza na koju se jelo nadograđuje. Pravite li lazanje, pastu, ćuftice, paradajz čorbu, pizzu, piletinu u sosu ili drugo, koristite ovaj sos. Napravite li ga ranije, možete ga čuvati u frižideru i do dvije sedmice.
Paradajz punjen piletinom
Sastojci: 4 paradajza srednje veličine, 300 g piletine bez kosti, 7 kašika majoneze, 2 mlada luka, 3 kašike limunovog soka, malo svježeg nasjeckanog peršuna, čili prah, bijeli luk u prahu, kim, so i biber
Priprema: Piletinu izrezanu na tanke trakice ispecite na malo ulja. Svakom paradajzu odrežite vrh i izdubite ih. Isjeckajte mladi luk i pomiješajte s peršunom i piletinom u većoj posudi. Toj smjesi dodajte majonezu, limunov sok i sve začine (po želji). Napunite svaki paradajz i služite odmah uz tost.
Paradajz možete puniti i mješavinom pavlake, mladog luka i nasjeckanih krastavaca s malo začina; feta sirom, maslinama, svježim peršunom i bosiljkom; lososom, škampima, kinoom, rižom, kus-kusom, špinatom i sirom…
Sok od paradajza
Sastojci: 5 kg paradajza, 3 babure, 3 mrkve, 1 korijen od peršuna, 1 korijen od celera, 1/2 kašike šećera, soli po ukusu
Priprema: Zrele i zdrave plodove paradajza operite, očistite od zelenog dijela oko drške, isijecite ga i propasirajte. Korijenje mrkve, peršuna, celera i isječene paprike skuhajte i propasirajte. Propasirani paradajz kuhajte do željene gustine. Pri kraju kuhanja dodajte propasirano povrće, šećer i so, izmiješajte i još malo prokuhajte. Boce treba da su već oprane, ocijeđene i sterilizirane u pećnici na 120°C. Paradajz sipajte pomoću lijevka u boce, navlažite celofan i dobro njime pritisnite boce, pa ga onda okolo zavežite. Povezane boce stavite jednu uz drugu i dobro ih uvijte toplim pokrivačem, najbolje ćebetom, da se na ovaj način pasteriziraju. Ostavite da stoje tako dok se ne ohlade. Hladne ostavite tamo gdje držite ostalu zimnicu.