Meso je lako kvarljiva roba i zato je čest uzrok trovanja. Zato treba biti oprezan pri kupovini.
Nažalost, to što se nalazi u prodavnici ne znači da je i svježe. Stoga vam donosimo nekoliko savjeta kako da budete sam svoj majstor kada je riječ o izboru mesa.
Prvi korak je pogledati deklaraciju, ukoliko meso ne kupujete u prodavnici s obzirom da u mesnicama deklaracija nije obavezna
Sigurnije je svakako uzeti meso domaće proizvodnje. Ono jeste skuplje, ali šta mislite zašto.
Ipak, najbolji test jeste provjera boje i mirisa mesa kojeg kupujete. Dakle, pouzdajte se u svoj njuh i vid.
Naime, svako meso ima svoju „normalnu“ boju.
Meso peradi ima od plavičasto bijele do žućkaste boje. Kod pregledavanja piletine pažnju treba obratiti na dijelove oko kosti. Oni ne smiju biti tamniji, a prsna kost treba biti savitljiva.
Junetina je prirodno crvenkasta, a po teksturi čvrsta. Ovaj tip mesa treba biti prošaran tankim, a ne širokim žilicama. Žute masne žile upućuju na to da je životinja bila starija, piše 24sata.hr.
Ako primijetite na junetini sivkaste ili crne dijelove, nemojte je kupovati!
Janjetina treba biti svijetlo ružičaste boje, a po teksturi je čvrsta kao junetina. Treba se voditi i standardnim mirisom janjetine – ako je janje bilo zamrzavano, tada je miris smanjen ili nepostojeći.
Svinjetina ima rozo-sivkastu boju.
Četvere oči treba otvoriti prilikom kupovine mljevenog mesa. Tu su prevare najčešće.
Prava boja mljevenog mesa koje je vakuumirano je ljubičasto crvenkasta, dok tamnije boje govore o tome da je riječ o starijoj životinji, iako to ne znači meso pokvareno. Općenito, crvena boja mesa se povezuje s tim da je meso starije.
Ipak, najbolje je tražiti da meso izmelju pred vama.