Aktivna Madden-Julian oscilacija (MJO) u fazu 7 ušla je oko 28.01.2024. zahvaljujući propagaciji Kelvinovog vala. Njena reperkusija na vremenske sisteme osjeti se u prosjeku sa zakašnjelim (lag) efektom od 10 do 15 dana. Izgledno je da će se u ovoj fazi zadržati prilično dugo – prema trenutnim prognozama najmanje 10 dana. Ugaoni atmosferski momentum (atmospheric angular momentum – AAM), koji pokazuje mjeru rotacije Zemlje, ima jači impuls u pozitivnim vrijednostima, doprinoseći dinamičnijim vremenskim sistemima.
Trenutne pozitivne vrijednosti AAM-a doprinose i jakim zapadnim visinskim vjetrovima te pojačanom utjecaju s Atlantika. Ipak, u očekivanju je da će impuls ubrzo početi slabjeti te naposlijetku krenuti prema negativnim vrijednostima, dok globalna oscilacija vjetra (GWO) u MJO 7 fazi koincidira sa južnim prijenosom mlazne struje na oko 35°N (područje oko Azora) i negativnim momentom trenja (frictional torque).
Ovo se odražava na negativni indeks sjevernoatlantske oscilacije (NAO) i transport vlage preko Mediterana sa jačim zonalnim strujanjem, dok kompenzacijski nad oko 60°N i iznad formira se polje visokog zračnog pritiska. Slabljenje polarnog vrtloga na oko 10 hPa (cca. 50 km visine) koincidira sa MJO u fazama 7 i 8. Coupling, tj. spojeni efekt u kojem učestvuje stratosfera i troposfera, može biti posljedica pojačanog meridionalnog (sjever-jug) fluksa, s mogućim utjecajem na samu troposferu prema kraju tekućeg mjeseca, kao reakcija na dugotrajnu podršku MJO-a, te pogotovo ako bude išao prema fazama 8 i 1 – faze koje koincidiraju sa poljem niskog pritiska nad europskim tlom.
Za šire narodne mase na znatno razumljivijem jezikom – iz svega ovoga proizilazi da je prema sredini mjeseca, a naročito u drugoj polovini februara, značajnija promjena vremena i više nego izgledna, uz pojačan ciklonalni utjecaj u Sredozemlju, uzrokujući učestalije i jače periode s padavinama na Balkanu u odnosu na proteklih 10 do 15 dana. Prognozni modeli imaju veću pouzdanost ostvarenja prognoze u odnosu na uobičajene okolnosti. Međutim, iako s više nego izglednom promjenom vremena, ova meteorološka slagalica i dalje nije potpuna. Iako neke stvari teoretski na prvu djeluju i više nego povezane, modeli još nisu potpuno prepoznali u kom smjeru će se stvari odvijati kada je riječ o temperaturnom režimu.
U nedostatku ovih signala, moje očekivanje je sljedeće, s obzirom na dugotrajnije održavanje MJO-a u sedmoj fazi te historijskog statističkog koreliranja El Nino fenomena sa vremenom u Europi u drugom dijelu zime, hladniji prodori sa sjevera su više izgledniji scenario za drugi dio tekućeg mjeseca.