Možda ste čim ste čuli za koronavirus očistili svoj stan detaljno, ali sada kada je društvena distanca na snazi i ne izlazite često iz kuće, sigurno se pitate koliko često treba dezinfikovati dom.
Foto: Depositphotos
Prvo, važno je shvatiti zašto prvo morate dezinfikovati površine. Virus se širi kada osoba kašlje ili kija. Te kapljice se mogu proširiti na tvrde površine ili na naše ruke kojima potom dodirujemo stvari, prenoseći virus.
Virus može preživeti na različitim površinama kroz različito vreme. A onda ga možemo pokupiti, tako što ćemo dodirnuti lice naprimer.
Čak i ako niko u vašem domaćinstvu nije bolestan i dalje biste trebali redovno da čistite i svakodnevno dezinfikovati i to bi trebala biti osnovna mera predostrožnosti.
Foto: Depositphotos
Zapamtite, postoji razlika između čišćenja i dezinfekcije. Rutinu čišćenja trebali biste da obavljate proizvodima kojima ste to radili i pre. Kada dezinfikujete, trebate koristiti izbeljivač ili sredstvo za čišćenje sa 70 posto alkohola.
Koliko puta trebate dezinfikovati površine zavisi od toga koliko ljudi živi u vašem domu i koliko često delite zajedničke predmete i površine. Svaki put kada vas neko poseti trebali biste da dezinfikujete dom.
Foto: Depositphotos
Ne morate se fokusirati na sve površine, već one koje se najčešće dodiruju, poput kvake na vratima, stolova, sudopera, prekidača za svetlo, daljinskih upravljača, toaleta, ručki ormarića…
Uvek sledite upustva proizvođača dezinfekcijskih sredstava. Takođe, bez obzira na dezinfekciju, morate se pridržavati socijalnog distanciranja i čestog pranja ruku.