Bosiljak potiče iz Indije, a u 12.veku doneli su ga monasi i od tada je omiljen začin mnogim ljudima i ljubiteljima kulinarstva. Smatra se svetom biljkom. Predstavnici pravoslavne crkve smatrali su ga božankom biljkom koja ima mnogo lekovitih sastojaka koji leče ali i imaju rajski ukus.
Njegova terapijska svojstva poznata su već vekovima. Bosiljak je odličan u borbi protiv prehlade, u lečenju bolesti srca, sprečava alergije, otklanja stres, smanjuje otok od uboda insekata, štiti srce, oči i zube.
Takođe poznat je po tome što ima anti-kancerogena dejstva, steže krvne sudove i pomaže sprečavanju razvoja ćelije raka.
Osim medicinskih benefita, bosiljak je glavni „krivac“ za mnoga ukusna jela. Meša se u puno soseva, čorbica, kao začin za meso, pastu, i drugu testetinu. Namazi koji u sebi imaju bosiljak jedni su od najukusnijih na svetu.Najviše se koristi u mediteranskim jelima za pripremu paste, pice i razlićitih namaza.
Osim što je ukusan, on nije težak za stomak, već će vam poboljšati varenje.
Od bosiljka se prave čajevi i sokovi. Poznat je čaj od bosiljka protiv menstrualnih grčeva kao i sok protiv prelade i upale ušiju. Klučni sastojak bosiljka je Eugenol, koji bosiljku daje prepoznatljiv miris i ukus.
Najpoznatiji namaz od bosiljka je poznat po nazivom Pesto sos, a najviše se koristi u Italiji, a omiljen je u celom svetu. Njegov ukus i osvojiće vas za nekoliko sekundi.
Pesto sos se može nabaviti i kod nas u prodavnicama ali ako više volite sami da pravite i eksperimentišete evo recepta kako da napravite Pesto sos kod kuće:
Za recept je potrebno:
• 75 g hladno ceđenog maslinovog ulja
• Narendani Parmezan 55g
• Listovi bosiljka 75g
• 1 kasicica soli
• 40 g istostiranih pinjola
• Veći čen belog luka
Listove bosiljka pažljivo operite i odvojite od peteljki, dobro ih osušite pre blendiranja. Zatim istostirajte pinjole na tihoj vatri uz stalno mešanje, i premestite u činiju. Beli luk dobro iseckajte , jer će to jako uticati na teksturu i finalni ukus. Sve te sastojke ali bez ulja,sipajte u blender, možete dodati i biber po želji. Kada usitnite sastojke sipajte polovinu ulja, zatim ponovo izblendajte i sipajte preostalu količinu ulja, Pesto je gotov kad se svi sastojci sjedine. Pesto prespite u manju teglicu. Veoma je važno da ulja ima pri vrhu jer tako čuvate sve sastojke i produžavate svežinu.
Pesto ne može dugo da stoji, najviše 10-ak dana. Ali ne sumnajmo da ćete ga i ranije pojesti. Možete ga koristiti kao namaz, umak za testeninu i preliv za picu. Prijatno!