Svi se bore za svoje mjesto pod Suncem.
Kako naučnici objašnjavaju uzroke sukoba između odraslih i djece? Zašto se generacije ne razumiju?
Sukob između roditelja i djece je neizbježan. Mlađe generacije uvijek dovode u pitanje način života starijiih, a stariji, s druge strane su nezadovoljni mladima: njihovim izborima života, partnera, društva…
Postoji nekoliko teorija koje objašnjavaju ovaj fenomen:
Prema Frojdu, mlađa generacija muškaraca ima svoje zaključke o ženama, dok njihovi očevi vide drugačiju sliku. Otac bi sinu izabrao potpuno drugačiju ženu, što će uvijek dovesti do sukoba. Očevi će ukazivati na greške, a sinovi će dokazivati da ovi nisu u pravu.
I kasnije dolazi do klasičnog Edipovog kompleksa. Situacija je približno ista između žena: majka osjeća da je njena kćerka već odrasla i da je spremna da pripadne muškarcu. Tada dolazi do najvećeg majčinog straha, jer zna koliko je ovaj momenat važan u životu njene kćerke.
Ni jedan muškarac nije dovoljno dobar za njeno dijete! U svakom vidi onu “žicu” koja će uništiti njenu kćerku.. Svaka majčina riječ pogađa kćerku koja se brani jer ima utisak da je majka napada…
Prirodnjak Konrad Lorenz, dobitnik Nobelove nagrade, je generacijski jaz primjetio i u prirodi. Naime, on je tvrdio da ptice peckaju svoje mlade ako iznenada odluče da ostanu u roditeljskom gnijezdu, a prešli su određenu starosnu granicu.
Prema njemu, skoro ista stvar se dešava kod velikog broja životinjskih vrsta (osim onih koje žive u grupama).
Lorenz tvrdi da je sukob nastaje zbog toga što životinje osjećaju da im je opstanak u opasnosti. Mladi nadjačavaju starije, stariji se brane napadanjem…
Zbog toga je savjet da roditelji urade isto što i ptice: da protjeraju svoje mlade iz gnijezda.
Jer svi će da se bore za svoju teritoriju, svoje mišljenje – to je zakon prirode. Svi traže svoje mjesto pod Suncem.
Ako dođe do sukoba, životinjska priroda i biološki zakoni preovladaju pa neminovno dolazi do svađe: svekrva osjeća da snaha sada preuzima vodeću žensku figuru u porodici i zbog toga je napada- brani svoju teritoriju, piše Stil.kurir.rs.
Dok snaha takođe ima instinkt da se brani, pa dolazi do svađe.
Rješenje su jasno definisane granice. Ne diraj me – ne diram te.