Tokom hladnijeg vremena biljkama koje držite u kući je potrebna pravilna njega, kako biste im pomogli da prežive boravak na suvom vazduh i manjak svjetlosti.
Osvjetljenje
Zimi treba voditi računa o potrebama biljaka za prirodnom svjetlošću i jer im to u zatvorenom prostoru najviše i nedostaje.
S obzirom na to da većina biljaka koje uspijevaju kod nas traže mnogo svjetlosti, saksije postavite bliže prozorima, ali ne uz radijatore. Kaktusi zahtijevaju dosta svjetlosti tokom cijele godine. Da bi na proljeće procvjetali, tokom zime ih ne treba zalivati, osim ako je u stanu veoma toplo.
Vazduh
Kako bi biljke bolje podnijele boravak na suvom vazduhu zbog grijanja, koristite ovlaživače vazduha. Biljkama ćete pomoći da prežive i ukoliko ih budete prskali vodom ujutru i uveče.
Temperatura
Nemojte naglo mijenjati temperaturu u prostoriji u kojoj su biljke. Idealna temperatura za držanje cvijeća je između 15 i 20 stepeni Celzijusa. Kad provjetravate prostoriju, cvijeće mora biti sklonjeno od promaje.
Đubrenje
Biljkama preko zime nije potrebna prihrana, osim za one koje očekuje cvjetanje, poput ciklame, azaleje, kaktusi… Takođe, da bi biljka mogla lijepo da raste odstranite suve listove i uvele izdanke redovno.
Zalivanje
Kada je o zalivanju riječ, većinu biljaka u stanu zalivajte toliko da im zemlja ne bude suva. Bolje podnose i suvu, nego natapanje vodom. Većina biljaka tokom zime ulazi u period mirovanja pa stoga ne zahtijeva veću količinu vode. Ukoliko je temperatura u prostoriji viša od 25 stepeni, onda je biljkama potrebno nešto više vode.
Ciklame, azaleje i ostale vrste koje i zimi cvjetaju treba zalivati na dva-tri dana. Redovno orošavanje prijaće drvetu života, bendžaminu i paprati, ali ne i ljubičici.
Najbolje je da za zalivanje ne koristite hladnu vodu, već zagrijanu do sobne temperature.
Presađivanje
Tokom zime biljke miruju, tako da ne bi bilo dobro baviti se presađivanjem. Ako baš želite ili morate da presadite neki cvijet, nabavite novu zemlju i saksiju broj veću od prethodne.