Turska sauna ili parna kupelj od davnina se koristi kao oblik čišćenja tijela od toksina, a ima pozitivan i umirujući učinak na um.
Turska sauna ili parna kupelj od davnina se koristi kao oblik čišćenja tijela od toksina, a ima pozitivan i umirujući učinak na um.
U turskoj, odnosno islamskoj kulturi odlazak u hammam kupalište bio je i još uvijek jest dio vjerskog obreda, ali i dio užitka jer su služili za druženje s dragim ljudima. Tursku saunu karakterizira velika koncentracija pare oplemenjena eteričnim uljima u prostoriji i temperatura od 44-55 °C, ali se od klasične saune uvelike razlikuje po vrsti topline koju pruža.
Sauna koristi suhu toplinu, obično iz vrućeg kamenja ili peći, koja nekim ljudima nimalo ne odgovara, dok se turska sauna zagrijava preko generatora napunjenog kipućom vodom pa je relativna vlažnost zraka u njoj od 90 do 100 posto. Iako vam obična sauna može pomoći opustiti mišiće, nema iste zdravstvene prednosti kao parna kupelj.
Ljekovitost turske saune
Za razliku od obične saune u kojoj sjedite ili ležite na drvenim klupama, zidovi i sjedišta turske saune prekriveni su mozaikom, odnosno sitnim keramičkim pločicama zbog kojih imate dojam da ste u pravom turskom hammamu.
Para u sauni potiče znojenje, što oslobađa tijelo štetnih tvari i odlična je za ljude koji imaju problema sa srcem i krvnim žilama.
Evo još nekih sjajnih razloga zašto biste si s vremena na vrijeme trebali priuštiti opuštanje u turskoj sauni.
Poboljšava cirkulaciju
Sjedenje u parnoj kupelji može značajno poboljšati vašu cirkulaciju. Jedno istraživanje potvrdilo je da vlažna toplina blagotvorno djeluje na cirkulaciju u ekstremitetima i poboljšava kardiovaskularno zdravlje.
Snižava krvni tlak
Boravak u turskoj sauni oslobađa hormone koji mijenjaju srčani ritam. Jedan od tih hormona, aldosteron, regulira krvni tlak, a kada se on počne otpuštati tijekom tretmana u sauni, krvni tlak se snižava i osjećate se opuštenije.
Smanjuje stres
Ako ste svakodnevno pod stresom, nekoliko minuta u turskoj sauni učinit će mnogo za vaše psihofizičko zdravlje. Za stres je odgovoran hormon kortizol, čija proizvodnja tijekom opuštanja u turskoj sauni drastično opada. Tada se osjećate mirnije, kao da ste vratili kontrolu nad svojim životom. A manje stresa znači i ljepši, zdraviji i sretniji život.
Hidratizira kožu
Vlaga je ključ za mladoliku, zdravu, jedru i glatku kožu pa je turska sauna odličan izbor ako je vaša koža suha, perutava i primijetili ste da se bore sve brže i brže pojavljuju. Osim što vlaži, para otvara pore i omogućuje koži da izbaci toksine, nečistoće i nakupine mrtvih stanica koji su čest razlog pojave akni i prištića. Ako redovito posjećujete tursku saunu, koža će vam za nagradu biti čišća i ujednačenija.
Čisti dišne puteve
Muči vas začepljen nos ili teškoće s disanjem? Pravac u tursku saunu! Topao i vlažan zrak s dodatkom eteričnih ulja čisti dišne puteve, pomaže otopiti naslage sluzi i poboljšava kapacitet pluća, što dovodi do bolje opskrbe tijela kisikom.
Oporavlja mišiće
Turska sauna može pomoći brže oporaviti mišiće nakon intenzivne tjelovježbe pa je vrhunski sportaši i rekreativci često koriste. Toplina može duboko prodrijeti u tkivo i pomoći rasterećenju mišića, a jedno istraživanje je pokazalo da vlažna toplina djeluje brže na mišiće nego ona suha.
Poboljšava imunitet
Poznato je da različiti tipovi hidroterapije poboljšavaju imunitet, a turska sauna nije iznimka. Izlaganje tijela toplini stimulira proizvodnju leukocita, bijelih krvnih zrnaca koje se bore protiv infekcija. Ako ste prehlađeni, preporučuje se posjet upravo parnoj kupelji koja će vam pomoći da brže ozdravite.
Kako koristiti tursku saunu?
Prije posjete turskoj sauni, važno je dobro se pripremiti kako bi vam boravak bio što ugodniji i korisniji.
U saunu nipošto ne ulazite ako ste pili alkohol, pod utjecajem ste lijekova ili droga, a ulazak se ne preporučuje ni ako ste gladni ili ste tek objedovali.
Skinite svu šminku, nakit i otuširajte se prije ulaska u saunu.
Ako ste prije saune imali trening, pričekajte pola sata prije tretmana.
U kupelji možete biti u ručniku ili goli; ako ste skinuli sve sa sebe, vodom isperite mjesto gdje ćete sjesti.
Pokušajte disati što sporije, zatvorite oči i probajte se opustiti što više možete.
Nakon boravka u turskoj sauni, istuširajte se hladnom vodom kako biste potaknuli cirkulaciju.
Turska sauna potiče dehidraciju pa obavezno nakon parenja popijte barem dvije čaše vode.
Normalno je osjećati se umorno pa se prije bilo kakve aktivnosti odmorite barem pola sata.
U turskoj sauni ne preporučuje se boraviti duže od 20 minuta, a najbolje vrijeme tretman je u popodnevnim i večernjim satima. Sauna prije odlaska u krevet osigurat će vam dubok i miran san!
(N1)