Veliki deo populacije pati od žučnih kamenaca, što možemo “zahvaliti” nezdravom načinu života i lošoj prehrani.
Što su žučni kamenci?
Žučni kamenci su kristali u žučnom mehuru ili žučnim vodovima koji nastaju iz žuči, ukoliko ona sadrži više holesterola, ali se ne može razgraditi. Holesterol postaje netopiv i taloži se, stvarajući žučne kamence. Drugi uzrok nastanka žučnih kamenaca je nepotpuno pražnjenje mehura.
Žučni kamenci su češći kod žena, a faktori koji utiču na njihov nastanak su pretilost, genetika, loša prehrana i starija životna dob, piše rtl.hr.
Simptomi žučnog kamenca
Potrebno je oko osam godina kako bi se razvili simptomi žučnog kamenca. Najčešći simptom žučnog kamenca je nepodnošljiva bol koju karakteriše nagla pojava, isprekidanost i oštrina, a takva vrsta boli naziva se bilijarna kolika.
Pojavljuje se u predelu srednjeg ili gornjeg desnog dela stomaka, može se širiti prema desnom pazuhu i traje nekoliko sati. Može biti popraćena povišenom telesnom temperaturom, groznicom i povraćanjem.
Simptomi žučnog kamenca ostaju nevidljivi sve dok on stoji u žučnom mehuru, ali kad se krene kretati i začepe žučni vod, dolazi do bolova.
Lečenje
Osobe koje imaju kamence u žučnom mehuru koji im ne uzrokuju bolove, ne trebaju lečenje. Ukoliko bolovi postoje treba pripaziti na prehranu i izbegavati masnu hranu.
Ako ta vrsta dijete ne pomogne, lečnik će predložiti hirurško uklanjanje žučnog mehura ili otapanje i mrvljenje žučnih kamenaca.
Ukoliko žučni kamenac završi u žučnim vodovima, može izazvati komplikacije te je potrebno njegovo uklanjanje. To se čini hirurškim zahvatom ili endoskopskom retrogradnom kolangiopankreatografijom (ERCP) koja je učinkovita u 90 posto slučajeva.