Ukoliko primijetite neku od ovih promjena, obavezno se obratite ljekaru
Rak grla je karcinom koji se razvija u grlu (ždrelu) ili u larinksu, takozvanoj govornoj kutiji ili aparatu. Grlo je mišićna cijev koja počinje iza nosa i završava se na vratu, a rak grla najčešće počinje u ravnim ćelijama koje oblažu unutrašnjost grla. Govorni aparat ili govorna kutija nalazi se odmah ispod grla i takođe je podložna razvoju karcinoma grla, a sastoji se od hrskavice i sadrži glasne žice, koje vibriraju kako bi proizvele zvuk kada razgovaramo.
Koje vrste raka grla postoje?
Rak grla je opšti termin koji se odnosi na karcinom koji se razvija u grlu (rak faringsa) ili u govornom aparatu (rak larinksa). Iako većina karcinoma grla ima iste vrste ćelija, specifični termini se koriste za razlikovanje dijela grla gdje je rak nastao:
Rak nazofarinksa počinje u nazofarinksu – dijelu grla odmah iza nosa
Rak orofarinksa počinje u orofarinksu – dijelu grla odmah iza usta, koji obuhvata i krajnike
Rak hipofarinksa (rak laringofarinksa) počinje u hipofarinksu (laringofarinksu) – donjem dijelu grla, neposredno iznad jednjaka i dušnika
Rak glotisa počinje u glasnim žicama
Rak supraglotisa razvija se u gornjem dijelu govorne kutije i i riječ je o karcinomu koji utiče na epiglotis – komad hrskavice koji sprečava hranu da uđe u dušnik
Subglotični rak počinje u donjem dijelu glasovne kutije, ispod glasnih žica.
Po kojim simptomima se može prepoznati rak grla?
Simptomi raka grla mogu da budu:
Kašalj
Promene u glasu, kao što je promuklost ili nerazgovjetan govor
Poteškoće pri gutanju
Bol u uhu
Kvrga ili ranica koja ne zacjeljuje
Upala grla
Gubitak težine
Šta izaziva rak grla?
Rak grla nastaje kada ćelije u grlu razviju genetske mutacije koje uzrokuju da ćelije nekontrolisano rastu i nastavljaju da žive nakon što bi zdrave ćelije normalno umrle. Tako nagomilane ćelije mogu da formiraju tumor u grlu. Još uvijek nije jasno šta uzrokuje mutaciju koja je uzrok nastanka karcinoma grla. Ali, ljekari su identifikovali faktore koji mogu da povećaju rizik:
Upotreba duhana, pušenje i korišćenje duhana za žvakanje
Prekomjerna upotreba al*ohola
Virusne infekcije, uključujući humani papiloma virus (HPV) i Epstein-Barr virus
Ishrana bez voća i povrća
Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB)
Izloženost toksičnim supstancama na poslu.
Ko je u najvećem riziku?
Nedavno objavljena studija, koja je obuhvatila 600 bolesnika sa rakom grla, pokazala je da je rizik za pojavu raka grla i glasnih žica veći kod bolesnika sa učestalom gorušicom!
Studija je takođe pokazala da antacidi, ali ne i lekovi koji blokiraju lučenje želudačne kiseline, smanjuju taj rizik.
Studija je na tragu prethodno objavljenih rezultata, a to nas upozorava da pušenje, konzumacija al*ohola i infekcija HPV-om (Human papilloma virus) vjerovatno nisu jedini spoljašnji rizici za nastanak raka grla, upozoravaju stručnjaci.
Među prvima je na moguću vezu između raka grla i glasnih žica i gorušice upozorila studija sprovedena na 1.900 ispitanika, čiji su rezultati objavljeni 2013. godine. Tada se pokazalo da česte gorušice povećavaju rizik od raka za čak 78 odsto, čak i ako ljudi inače ne puše i ne piju a*ohol.
(Stil/Eklinika)