Brijanje nogu, lica i pazuha vrlo često prati crvenilo ili folikulitis (upala dlake). Trenje između kože i žileta stvara mikrooštećenja koja čine savršeno mesto za bakterije.
Ako vam je nakon brijanja koža puna bubuljica ili vas peče i svrbi, onda nešto ne radite kako treba.
Promenite tehniku
Nikako nemojte da brijete suvu koži ili da koristite tup brijač. Gel, sapun ili krema za brijanje i vlažna koža sprečiće probleme, a podrazumeva se da koristite čist i oštar brijač. Lagani potezi treba da prate smer rasta dlačica, a kožu ne treba preterano pritiskati.
Ako imate osetljivu kožu ili ste skloni iritacijama, brijač menjajte što češće.
Koristite hidratantni losion
Odmah nakon brijanja, na kožu stavite deblji sloj losiona koji će pomoći u smirivanju upale. Izbegavajte mirišljave preparate i opredelite se za one koji sadrže hranljive sastojke poput biljnih ekstrakata i vitamina. Ovlaživači poput glicerina i hijaluronske kiseline sprečiće gubljenje vode iz dubljih slojeva kože.
Dermatolozi preporučuju korišćenje gelova i krema na bazi aloje, koja smiruje upalu i ublažava crvenilo. Za kožu sklonu ekcemima koristite preparate sa ovasom koji ima protivupalno i umirujuće dejstvo.
Rashladite kožu
Ovo važi pre, tokom i nakon brijanja. Zagrevanje kože (natapanje u vrućoj kupki) pre brijanja ne donosi ništa dobro, već otežava ceo proces. Ako posle brijanja koža počne da vas pecka, stavite hladni oblog kako biste sprečili upalu.
Redovni piling
Piling je jedan od najboljih načina da sprečite urastanje dlaka i probleme pri brijanju. Koristite proizvode na bazi glikolne ili salicilne kiseline koje su hidratantne, ali nisu agresivne.