Prema novom istraživanju objavljenom u The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, jedenje obilnog doručka umjesto obilne večere može spriječiti pretilost i povišeni šećer u krvi.
- Naši rezultati pokazuju da obrok koji se jede za doručak, bez obzira na količinu kalorija koje sadrži, stvara dvostruko veću termogenezu izazvanu prehranom od istog obroka koji se konzumira za večeru”, kaže autorica studije dr. Juliane Richter sa Sveučilišta u Lübecku u Njemačkoj.
Istraživači su proveli trodnevnu laboratorijsku studiju na 16 muškaraca koji su konzumirali niskokalorični doručak i visokokaloričnu večeru, a u drugom krugu ispitivanja su napravili obrnuto.
Osim dva i pol puta brže potrošnje kalorija kod ljudi koji prakticiraju visokokalorične doručke i niskokalorične večere, povišenje koncentracije šećera u krvi i inzulina izazvano hranom smanjeno je nakon doručka u usporedbi s večerom. Rezultati također pokazuju da postoji poveznica između konzumacije niskokaloričnog doručka i povećanog apetita kasnije tokom dana, posebno želje za slatkišima, prenosi Endocrine news,
- Preporučujemo da pacijenti s problemom pretilošću, kao i zdravi ljudi, jedu obilniji doručak, a ne veliku večeru kako bi smanjili tjelesnu težinu i spriječili metaboličke bolesti”, kaže Richter.