Tuširanje s hladnom vodom će vam dati energiju za celi dan, jer vas šok zbog hladnoće potiče na dublje udisanje, pa se smanjuje nivo ugljičnog dioksida u telu što nam pomaže da koncentrišemo
Po velikim je vrućinama tuširanje u hladnoj vodi često najbrži i najjednostavniji način za ohladiti se, a lekari kažu da hladni tuš – znači voda hladnija od 21 stupanj C – ima i neke druge benefite…
1. Potiče imunološki sistem
Studije su pokazale da svakodnevno tuširanje s hladnom vodom pomaže da se poveća broj belih krvnih stanica u telu, kaže fitness i wellness trenerica Emma Caird. Ona objašnjava da su upravo bele krvne stanice zadužene za borbu protiv infekcija i bolesti, a hladna voda, dodaje, i metabolizam potiće da poveća proizvodnju masti koja se kasnije pretvara u energiju.
2. Otklanja stres
Danas su anksioznost i depresija zastupljenije nego ikad pre, kaže lekarka s klinike Mango dr. Amber O’Brien, te objašnjava da se hladan tuš danas koristi i kao holistički pristup smanjenju takvih stanja i bolesti.
To potvrđuju i studije koje pokazuju da tuširanje s hladnom vodom povećava lučenje endorfina i smanjuje lučenje kortizola, hormona koji izaziva stres, a može, kažu, ublažiti i bol u mišićima koju osećamo nakon iscrpljujućeg fizičkog napora.
3. Poboljšava fokus i produktivnost
Hladna voda potiče mozak da poveća fokus i nivo energije, kaže dr. O’Brien za portal Real Simple.
– Tuširanje s hladnom vodom će vam dati energiju za celi dan, jer vas šok zbog hladnoće potiče na dublje udisanje, pa se smanjuje nivo ugljičnog dioksida u telu što nam pomaže da koncentrišemo; slično kao meditacija – objasnila je.
4. Čini dobro i koži i kosi
Hladan tuš čuva prirodna ulja na koži, a zatvara i kutikule vlasi čineći kosu sjajnijom, kaže dermatologinja i autorka s Medicinskog fakulteta Icahn dr. Debra Jaliman, te dodaje da tuširanje s hladnom vodom može smanjiti upalu, oteklinu i natečenost kože.
– Pred kraj tuširanja, počnite postupno hladiti vodu – savetuje, pa na samom kraju skroz ugasite vruću vodu i izdržite što duže možete.
– Cilj je najmanje 30 sekundi, odnosno do minute – slažu se lekari.