Skromna prasa koji mnogi i zaborave spomenuti kad nabrajaju vrste povrća, jedan je od najvrednijih “stanovnika“ naših vrtova. Poznato je to od davnina jer su i Azijci, odakle to povrće potječe, i antički narodi pripremali prasu i koristili je kao namirnicu, začin i ljekovitu biljku. U staroj Grčkoj i u Rimu pripisivali su prasi posebno dobro djelovanje na grlo i glas, pa je čak i Aristotel čistoću svog glasa pripisivao uživanju u jelima s prasom, a njegov je primjer slijedio i rimski car Neron, poznat, među svim ostalim, po snažnom glasu. Rimljani su prasu raširili širom svog carstva pa su ga tako ponijeli i do britanskog otočja, gdje je, nakon što se udomaćio, odigrao i posebnu historijsku ulogu. Kad su se Velšani okupili u bitku protiv Saksonaca u kojoj su 1620. i pobijedili, kao znak raspoznavanja nosili su zataknutu prasu na šeširu. I savremeni nutricionisti svjesni su izvrsnosti prase te nam poručuju da bismo trebali češće, dapače na dnevnoj bazi, jesti barem šoljicu tog povrća, samostalno ili u kombinaciji s drugim namirnicama.
Njena vlaknasto-sluzava struktura čini je jednom od najzanimljivijih namirnica za pripremanje, pa je posebno pogodan kao sastojak mnogih vegetarijanskih jela. Zanimljiva, ali nenametljiva okusa, dat će punoću gustim i bistrim supama te složencima (musakama) i rižotima, u kojima može dominirati ili biti okusna nadopuna namirnicama poput piletine ili gljiva. Mnogi kulinari savjetuju da ga dodate u svako jelo u koje inače stavljate luk, i to u onolikom omjeru u kojem ga volite.
Dodajte ga sitno nasjeckana u paprikaše i druge umake s lukom u podlozi, ili ga poslužite svježeg kao salatu, na primjer, sa zrnima kuhanog graha, a može i zamijeniti gljive u nekom jelu. Idealan je za pripremanje složenaca, kao “omotač“ za paštetu ili neki fini aspik kojima želite impresionirati goste. Vrijedi spomenuti savjet koji navode neki nutricionisti – dobro opranu prasu nasjeckajte i pustite da odstoji pet minuta prije dodavanja jelu. Tada se oslobode njegovi najvredniji sastojci. I nemojte je prekuhati.
Hrana za oči i dušu
Intenzivno zelena boja prase ostat će takva ako ga ne prekuhate i odmah nakon kuhanja uronite pod hladnu vodu. Izvrsno će se spojiti s pečenom tikvom i stvoriti salatu ili prilog koji nećete zaboraviti. Za poseban doživljaj, prelijte maslinovim uljem i posipajte poprženim pinjolima.
Bakalar s prasom
Sastojci: 1/2 šoljice kiselog vrhnja, 1 1/2 kašikica brašna, 2 prase, 2 kašikice maslaca, 2/3 šoljice vode, 4 fileta svježeg bakalara, so, crni biber, 8 cherry paradajza, vezica peršuna
Priprema:
Izmiješajte zajedno kiselo vrhnje i brašno. Operite prasu, ocijedite je i narežite na manje komade. Nakon što odstoji nekoliko minuta stavite je pirjati na maslac u veću posudu. Posolite, pobiberite svježe mljevenim crnim biberom i podlijte trećinom šoljice vode.
Tada smanjite vatru, pokrijte i pustite da se pirja dok poriluk omekša, oko 10 minuta. Potom ulijte mješavinu vrhnja i brašna te ostatak vode. Filete posolite, stranu na kojoj je koža uvaljajte u sitno nasjeckani peršun i pecite na dobro zagrijanoj roštilj-tavi zajedno s cijelim cherry paradajzom, po dvije do tri minute sa svake strane.
Pri posluživanju na tanjir stavite najprije dvije kašike prase, preko njega dva fileta pečenog bakalara i nekoliko pečenog paradajza. Poslužite vruće uz sezonsku salatu.
Skandinavska supa
Sastojci: 400 g mljevene junetine, 20 g svježeg đumbira, 1/2 kašikica kima, čehno bijelog luka, 1 jaje, 200 g mladog krompira, 2 mrkve, 2 prase, 1 1/2 l pilećeg ili povrtnog temeljca
Priprema:
Za mesne loptice pomiješajte mljeveno meso s naribanim đumbirom, kimom, sitno nasjeckanim bijelim lukom i jajem. Posolite, pobiberite i dobro miješajte dok se svi sastojci dobro prožmu. Vlažnim rukama radite kuglice među dlanovima veličine oraha, popržite ih na tavici s malo ulja i odložite na kuhinjski papir da se upije masnoća.
U većoj posudi zagrijte temeljac do vrenja. Kipućem temeljcu dodajte mladi krompir narezan na kockice, mrkvu i komade prase, te kuhajte pet do deset minuta, dok povrće ne postane sasvim mekano. Sada supi dodajte i mesne loptice te ih kuhajte u juhi nekoliko minuta. Odmah poslužite uz prepečeni hljeb
Musaka s prasom i karfiolom
Sastojci: 1 glavica karfiola, 2 prase, 50 g maslaca, 50 g brašna, 600 ml mlijeka, so, svježe mljeveni crni biber, 150 g sira Cheddar, šaka krušnih mrvica
Priprema:
Karfiol operite i razdijelite na cvatiće. Prasu operite pod vodom i narežite na veće komade. Pristavite posudu sa slanom vodom i kad provrije, stavite kuhati karfiol i prasu. Kuhajte šest do osam minuta, dok povrće ne omekša, i ocijedite ga.
U manju posudu na vatru stavite maslac i kad se rastopi, na njemu svijetlo popržite brašno te polako ulijte mlijeko uz stalno miješanje. Pustite da provrije, posolite, popaprite i kuhajte dok se umak zgusne. Povrće poslažite u posudu za pečenje, prasu po dnu, a karfiol po prasi.
Posolite, pobiberite i prelijte umakom. Izmiješajte naribani cheddar s krušnim mrvicama i posipajte po povrću. Pecite u prethodno zagrijanoj rerni 20 do 25 minuta na 200 Celzijevih stepeni.