Svi mi znamo da, kako bismo održavali higijenu na maksimalnom nivou, moramo što češće da menjamo četkice za zube, peškire, posteljinu… Tačnije, sve one stvari na kojima se talože mrtve ćelije i bakterije.
Ali, da li tačno znate na koliko vremena treba da se menjaju najčešće upotrebljavani predmeti?
Evo šta savetuju doktori:
Četke i češljevi
Zamena sa novim četkama zavisi od raznih faktora, na primer – od kakvih materijala su napravljene, ali i koliko često se koriste. U proseku, dermatolozi kažu da četke i češljevi treba da se menjaju na 6 do 12 meseci. Plus, ne treba da zaboravite da četke treba da perete jednom nedeljno.
Četkice za zube
Kako biste održavali oralnu higijenu morate češće da menjate četkice za zube koje koristite. Plus, ako se razbolite, isto tako, četkicu morate da bacite i da je zamenite novom.
Sunđer za tuširanje
Na ovom predmetu može da se nakupi mnogo bakterija i gljivica zbog vlažnosti, pa je dobro da ih redovno menjate i često perete. Posle tuširanja ih morate osušiti izvan vlažnosti u kupatilu. Nikada ih ne treba koristiti za intimne delove tela i morate ih dobro oprati ako ste se prethodno brijali.
Posteljina
Naravno da ne treba da bacate staru posteljinu, ali je jednom nedeljno morate zameniti novom, sveže opranom, jer se na njoj u toku noći nakupi mnogo mrtvih ćelija sa kože.
Brijači
Brijače je najbolje zameniti novim posle 5 do 7 upotreba, jer u suprotnom, ne samo što postanu tupi, već se na njima nakupljaju bakterije koje izazivaju iritaciju kože, a mogu da izazovu i upale.
Peškiri z tuširanje
Ne morate ih menjati posle svakog kupanja, ali je dobro da to uradite na svake 3 do 4 upotrebe i ako vidite da se peškir nije dobro osušio zbog vlažnosti u kupatilu.
Peškiri za ruke
Redovno pranje ruku ne znači da ponovo ne ostavljate bakterije na peškirima koje koristite za njihovo brisanje, plus vlažnost mokrih ruku može da izazove pojavu gljivica.
Peškiri za lice
Lice i vrat su mnogo osetljiviji od bilo kojeg drugog dela tela, pa za njih morate preduzeti dodatne mere brige.